Recepty z cukety jsou zvlášť na konci cuketové sezóny velmi vítaným artiklem. Také už nevíte, co byste z ní připravili a kam ji ještě šoupli? Mám pro vás recept na výborný, svěží low carb dezert! Cuketová buchta vám bude chutnat i jen tak. Se lžící zakysané smetany bude o fous lepší, ale s odlehčeným, limetkovým mascarpone je to prostě pecka!
Univerzální cuketa
I nám se letos urodilo mraky cuket a navíc nám po návratu z dovolené pěkně narostly. Gigantické cukety jíme tedy druhým týdnem prakticky non-stop a mně osobně to ani nevadí. Cuketu mám ráda na všechny způsoby. Cuketové nudle široké i tenké jsou na denním pořádku. Cuktetu na kolečka grilujeme a co se nesní, nakládám do oleje, česneku a balzamika. Takhle marinovaná je skvělá se sýrem feta. Strouhanou cuketu přidávám k mletému masu, do kuliček a karbanátků, dělám z ní různé placičky, přidávám ji do slaných muffinů a lívanců, do omelet, do základů krémových polévek a omáček, prostě všude.
Cuketa na sladko
Z cukety se ale připravují i výborné moučníky a low carb dezerty nevyjímaje. Cuketová buchta mi leží v hlavě už dlouho. Můj záměr byl jasný – svěží, letní low carb dezert, který přijde vhod koncem léta, kdy už se cukety v domácnostech hromadí a kdo je nepěstuje sám, jistě dřív nebo později nějakou vyfasuje od rodiny, přátel nebo sousedů. Ti už také nevědí, co by z cukety ještě vymysleli, a začínají vás zdravit slovy „Nechceš cuketu“?
Recept na tuhle low carb cuketovou buchtu jsem pekla opakovaně, zkoušela nahrazovat smetanu kokosovou smetanou od Real-Thai a částečně jsem zkoušela nastavit kešu jemně mletými mandlemi. I v takovém případě recept funguje, ale oboje chuť trochu pozmění. Pokud vám nevadí mléčné, tak za nás je výsledek se smetanou jednoznačně lepší a doporučuju zůstat i u jemně mletých kešu.
Z pražené kešu mouky bude buchta nejlepší
Já jsem použila v receptu praženou kešu mouku a s ní je těsto prostě nejlepší, to jemné pražení hodí dezert zas o level výš. Moje mouka byla za stejnou cenu, jako když koupíte XXL balení kešu v akci, jenže už máte hotovou mouku. Případně doporučuji zakoupit velké balení kešu a umlít nebo umixovat si najemno vlastní mouku. V e-shopu zdraveorechy.cz jsem narazila dokonce na mega balení (2 kg), se kterým se dostáváte na cenu 200 Kč za kilo, což je super.
Čím přisladit?
Pokud se držíte striktně bez cukru a v dolních mezích low carb hodnot sacharidů, přislaďte těsto některým z klasických LC sladidel jako je xylitol nebo erythritol. Do těsta bych čekankový sirup nedávala, nemám s ním buchtu ověřenou. Naopak se dobře hodí do krému. Pokud už máte striktní fázi s minimem sacharidů za sebou, jako já, zřejmě budete volit nějakou kombinaci přislazení. Já dala do krému med. Kdo vůbec neřeší, dá zřejmě do těsta cukr. Tak jako tak, dezerty si dopřávejte jen občas a nejlepší dezert je ovoce. Když už pečete častěji, snižujte postupně dávky přislazení a využívejte přirozené nasládlé chuti přísad jako jsou kešu, smetana, vanilka….
Pamatujte, že s LC dezerty (stejně jako s pečivem na bázi ořechů a semen) to na low carb nepřeháníme. Oboje si dopřejte jen příležitostně. Pokud se už bez pravidelné sladké tečky neobejdete, přednost by mělo mít vždy čerstvé ovoce a různé nepečené dezerty. Jedině tak využijete maximum nutrientů z ovoce, ořechů, semínek i mléčných výrobků.
Cuketová buchta vám bude chutnat jen tak se lžící zakysané smetany, ale o pořádný fous lepší je s limetkovým mascarpone krémem navrch. To už se pohybujeme v kategorii nebeských výšin a i moje máma, která je k low carb dezertům trochu skeptická, si přijela druhý den na kafíčko pro další nálož : )) Tak pojďte na to!
Na krém: Předem si připravte cuketu. Vykrojte houbovitý střed se semínky (ten použijte jinak, třeba k zahuštění polévky) a cuketu nastrouhejte na hrubém struhadle. Smíchejte ji se špetkou soli a nechte stát alespoň půl hodiny, aby pustila vodu. Tu pak rukou pořádně vymačkejte. Pomoci může i kovové síto. Z 500 g strouhané cukety se dostaňte na cca 280 - 290 g vymačkané cukety. Troubu předehřejte na 165°C horkovzduch, nebo 175°C horní/dolní ohřev. Obdélníkovou formu cca 22 x 36 cm vyložte pečícím papírem. Prosejte kešu mouku přes jemné síto a hrubá zrnka znovu rozmixujte nebo dejte stranou a použijte jinak (na kaše, do granoly a pod.). V míse ji metličkou promíchejte s kypřícím práškem a jedlou sodou. Směs tak dobře promícháte a zároveň provzdušníte. V jiné misce ušlehejte do pěny žloutky s polovinou sladidla. Pokud používáte med, zašlehejte ho všechen. Do světlé žloutkové pěny stěrkou přimíchejte smetanu, vanilkový extrakt, šťávu z limety a citrónu a přidejte i vyždímanou cuketu. Z bílků a druhé poloviny sladidla ušlehejte tuhý sníh. Stěrkou spojte suchou a žloutkovou směs a do ní pak ihned, ale opatrně, vmíchejte po částech i sníh z bílků. Řídké těsto ihned nalejte do formy a vložte do trouby (bez bouchnutí). Pečte na 165°C s horkým vzduchem asi 30 minut do růžova. Propečenost ověřte špejlí. Po zapíchnutí do středu plechu vyjde z těsta čistá. Dobu pečení přizpůsobte zvolené velikosti formy a zkušenostem s vlastní troubou. Těsto nepřepečte, ať není buchta suchá. Hotový korpus nechte chladnout 5 minut ve formě, pak ho opatrně vyndejte (pomáhám si tenkým plastovým prkýnkem), placku obraťte a sloupněte pečící papír. Nechte zcela vychladnout na mřížce na papírové utěrce. V mezičase připravte krém vyšleháním mascarpone s creme fraiche a smetanou. Zašlehejte limetovou šťávu a přislaďte preferovaným způsobem a podle chuti. Krém rozetřete na vychladlý korpus a dejte ztuhnout do lednice- Zdobit můžete plátky bio limety nebo jen strouhanou kůrou. Na bezmléčnou verzi buchty jsem použila místo smetany kokosovou smetanu v plechovce od Real Thai. Navrch bych pak asi dala lžíci kokosového jogurtu.
Suroviny
Postup
Poznámky a tipy
Pokud budete mít menší formu, těsto bude vyšší a bude se péct o chvilku déle. Určitě to ale nechce moc, ať zůstane moučník šťavnatý. Špejlový test to jistí!
8 komentáře
Dnes jsem poprvé pekla vaši cuketovou buchtu. Část mouky jsem musela nahradit pohankovou, protože tolik ořechové jsem neměla, ale povedla se skvěle! Děkuji za sdílení zdravých a chutných receptů. Mé chutové pohárky, nezvyklé (zatím) na zdravé pečení, vyžadují o trochu více medu/sladidla…ale mám radost, že se povedla, drží pohromadě a je chutná. Klobouk dolů, jistě to stálo zkoušení a proměn…
Zdravím Marto, parádní tuning s tou pohankovou moukou a pro někoho to může být i skvělá inspirace. Kdo nedrží sacharidy tak nízko, neměl by ani mít tolik tuků, co obsahují ořechy. Takže jste si poradila parádně. A jsem ráda, že chutnala : )
Vypadá skvěle, i když pro někoho můžou být na první pohled odrazující ingredience :) Cuketa a tolik limetky? :)
Dělala jsem už 3x a miluju jí! Když nemám kešu, dávám mandlovou mouku, už i mascarpone jsem musela jednou nahradit kombinací tvarohu a philadelphie, ale i tak TOP.
Tak to je báječná zpráva, Veroniko, že se limetková buchta trvale usadila ve vašem domácím repertoáru : )) Jj, někdy se musí s ingrediencemi i trochu kouzlit, ale ořechy za ořechy jsou v pořádku, krémový sýr bude fungovat jakýkoli a i při nahrazení limetky citronem se moučník vyvede. Až bude cuketová sezona, bude u nás také zas častěji. Báječný svěží dezert na letní dny. Už se to blíží : ))) Krásné léto!
Ahoj všem. Peču potřetí. Poprvé jen s citróny a byla skvělá, ozdobená malinami a borůvkami. Podruhé z lískové mouky a s limetami a byla nahořklá. Nebylo to prostě ono. A teď potřetí zkouším zase kešu mouku a do krému přidat rozmixované jahody a ozdobit buchtu půlkami jahod. Myslím, že též nebude mít chybu. Sacharidy držím co nejníže, sladím stéviovým práškem (rozdrcené tabletky).
Miluju tvoje recepty a přeji ti hodně úspěchů v další práci
Ahoj Katko, jsem ráda, že si tě cuketová buchta získala :) Máš super nápady na tuning a děkuju, že je s námi sdílíš : ) S lískovou moukou jsem zatím neměla moučníky nikdy dohořka, mám ji naopak moc ráda. Cuketovou buchtu ale peču vždy z pražené kešu mouky, to je sázka na jistotu. Tak ať se daří. K.
Jenom takové info. Pokud by byl někdo stejnej blbec jako já a po tom co se mu 5 minut už peče buchta v troubě všiml, že mu na stole zůstala miska s limetkovou šťávou a říkal si, jestli ji má do toho rozdělanýho těsta ještě domíchat, tak jo, funguje to 😀
děkuju, Lucko, za sdílení zkušenosti s dodatečným přimícháním šťávy do pečící se buchty :-D To jsem ráda, že to zafungovalo. Děravou hlavu máme občas všichni ;-) Hezký zbytek léta!