Už máte svoji nejoblíbenější dýňovou polévku? Můj Honza ano. A je to právě tahle. Je bez přidané smetany. Není v ní ani kokosové mléko. Zato je zajímavá a svěží díky bílému vínu a jablkům. Pojďte si ji se mnou uvařit a dejte mi vědět, jak vám chutnala.
Dýňová polévka má spoustu variant
Určitě už jste vyzkoušeli nějakou základní, klasickou verzi dýňového krému. Většinou se dýně povaří, někdy se ní přidá brambor nebo kořenová zelenina, ochutí se solí, pepřem a muškátovým oříškem a na závěr zjemní smetanou. Na můj vkus jsou tyto polévky často mdlé a nezajímavé, i když mám chuť dýně moc ráda.
Orientální varianta se zázvorem a kokosovým mlékem umí být chuťově mnohem zajímavější. Ostatně moje vůbec nejoblíbenější dýňovka staví na tomto základu a vy si ji můžete uvařit podle receptu, který jsem vybrala do mojí e-kuchařky Zdravě, chutně, barevně. Najdete v ní přes 60 skvěle vyladěných zdravých low carb receptů, které jsou současně vhodné pro whole30 a Paleo stravování.
Dýňová polévka chce ozvláštnit nakyslými nebo navinulými tóny. Ty umí vybalancovat nasládlou a popravdě trochu mdlou chuť dýně. Tak se nebojte experimentovat s pomerančem, limetkou a nebo jako já s nakyslými jablky a bílým vínem.
Nejlepší dýňová polévka, co jsi uvařila
Tak tohle jsem doma slyšela už podruhé. Poprvé u již zmíněného dýňového krému s krevetami z kuchařky zdravých receptů, a podruhé dnes. Honzovi jsem se naprosto trefila do chuti a věřím, že bude polévka chutnat i vám. Za mě je polévka vždy lepší z pečené dýně, než z vařené. Pečením cukry v dýni obsažené krásně karamelizují a její chuť se zvýrazní. Proto v tomto receptu dýni peču. O zajímavou, svěží chuť polévky se pak postarají nakyslá jablka (skvěle se hodí odrůda Granny Smith) a v neposlední řadě suché bílé víno. V závěru polévku dolaďuji ještě šťávou z citronu.
Čím ozdobit dýňovou polévku
Určitě neuděláte chybu, když klasický dýňový krém, který jste např. zjemnili smetanou, navrch stejnou smetanou ještě zakápnete. Dosáhnete kontrastu na oranžové polévce a prostě to pěkně vypadá. Navrch pár pražený semínek (dýňových, ale i slunečnicových semínek nebo piniových oříšků). Hladkolistá petrželka dodá svěží zelenou a jde se servírovat.
Já jsem zvolila vložku z jablíček, která jsem orestovala na másle a přidala jsem pražené vlašské ořechy, které jsem měla při ruce. Zakápla jsem to celé ještě trochou toho máslíčka z pánve. Příště vyzkouším zakápnout balzamikovým octem, co to udělá…
Dýni Hokkaido rozpulte, vydlabejte a nakrájejte na stejně velké kostky. Mrkev oloupejte a nakrájejte na špalíky, resp. stejně velké kousky jako dýni. Oloupejte 1 cibuli a nakrájejte ji na větší klínky a rozpulte je. Stroužky česneku oloupejte. Vše vložte na plech vyložený pečícím papírem, osolte a pokapejte olivovým olejem nebo ghí. Rukama promíchejte, aby byl každý kousek obalen tukem a solí. Upečte do měkka v troubě rozpálené na 200 stupňů. Po deseti minutách promíchejte. Podle velikosti kousků bude vše upečeno asi za 20 minut. Zatímco se dopéká zelenina, nakrájejte druhou cibuli a nechte ji zesklovatět na másle nebo ghíčku, trošku osolte. Přidejte dvě menší oloupaná jablka na kostičky a restujte asi 5 minut, v průběhu opět špetkou osolte. Zalijte vše bílým vínem a nechte probublávat pár minut, aby se odpařil alkohol. Přidejte pečenou zeleninu a horký vývar. Nechte minutku spolu probublat a poté rozmixujte dohladka. Nejprve použijte méně vývaru a zbytkem dolaďte konzistenci podle sebe. Polévku dochuťte solí, bílým pepřem, muškátovým oříškem a citrónovou šťávou. Zatímco hotová polévka odpočívá, opražte vlašské ořechy a na jiné pánvi na másle restujte do změknutí nakrájené, oloupané jablko. Lehce ho osolte pro zvýraznění jeho chuti. Polévku podávejte pár minut odleženou, ozdobenou jablky, vlašskými ořechy a petrželkou. Vše můžete zakápnout jablečným výpekem z pánve.Suroviny
Postup