Crumble je super jednoduchej a super rychlej dezert. A taky je to oblíbenej dezert mýho Honzy. Nedávno jsem mu ho připravila ze švestek, broskví, meruněk a špendlíků. Prostě ze všeho, co mi přišlo pod ruku. Ten Honzův by v rámci nízkosacharidovýho stravování neprošel. Drobenku na vrch jsem mu dělala z části z ořechů, z části z ovesných vloček a špaldový mouky. Přidala jsem mu tam i lžící panely, aby se drobenka hezky zapekla a držela pohromadě. Ale protože to ovoce bylo samo o sobě sladký dost, chtěla jsem vyladit i recept bez přidanýho cukru a obilovin. Většina z vás se jim v rámci low carb zcela vyhýbá. A víte co? Honzovi chutnal víc než ten klasickej.
Drobenku, pokud ji ničím nepřislazujete, je potřeba ztužit, aby se spekla do hrudek a pěkně křupala. Při přípravě domácí granoly se mi v takovém případě osvědčil bílek a perfektně zafungoval i tady. Pokud budete mít opravdu zralý ovoce, není potřeba vůbec přislazovat. Testovala jsem to na lidech. Broskve a meruňky si můžete jednou za čas dopřát při nějaké umírněnější formě lowcarb, pokud nejste v redukci a pokud neřešíte zdravotní problémy, které by sladké ovoce vylučovaly. Pokud držíte sacharidy opravdu nízko a počítáte každej gram, pak si crumble udělejte raději z borůvek, malin, ostružin nebo jiného, méně sladkého ovoce. Prostě se zařiďte podle svého.
Tenhle crumble je z kombinace žlutomasých peckovic a podávaný se lžící zakysaný smetany je ideální jako svěží dezert do horkých letních dnů.
Suroviny
6 broskví
6 meruněk
12 špendlíků (nebo nahraďte)
2 lžíce zlatého lněného semínka (umlít nahrubo)
150 g mletých mandlí
50 g mandlových plátků
50 g hrubě nasekaných pekanů
40 g másla
1 bílek
skořice, vanilkový extrakt, volitelně i kůra a šťáva z neošetřeného citronu
Postup
Zapněte si troubu na 200 °C a začněte připravovat ovoce. Na rozpis surovin budete potřebovat zapékací mísu o velikosti přibližně 25 x 20 cm.
Všechno ovoce rozpulte a zbavte pecek, větší kusy překrojte. Ovocem pokryjte plochu vaší zapékací nádoby hustě alespoň ve dvou vrstvách.
Trochu podlijte vodou a dejte péct.
Zatím si připravte drobenku.
1 lžíci hrubě mletého zlatého semínka a další suché ingredience včetně lžičky skořice promíchejte v míse, přidejte vychlazené máslo na plátky a prsty všechno pořádně prožmoulejte. Přidejte bílek a vanilkový extrakt a opět prsty promněte. Vznikne vám trochu lepivější žmolenka, než je ta klasická.
Vyjměte z trouby mísu s ovocem, které se stačilo už trochu upéct. Přidejte lžičku skořice, vanilku, šťávu z půlky citronu a kůru. Dejte tam ještě lžíci umletého lněného semínka a dobře promíchejte.
Na ovoce rozprostřete žmolenku, troubu stáhněte na 180 °C a dejte péct asi na 20 až 30 minut. Vrchní vrstva musí být do zlatova a pěkně zapečená.
Podávejte se lžící zakysané smetany, nebo s kopečkem zmrzliny, případně s vanilkovou polevou.
Poznámky a tipy
Lněné semínko můžete v ovocné vrstvě vynechat, ale mě se to osvědčilo. Ovocnou vrstvu mám ráda hodně šťavnatou. Při podlití ovoce máte šťávy hodně, lněné semínko ho trochu podrží pohromadě a dezert se lépe servíruje.
Při přípravě vám zbude jeden žloutek. Neváhejte ho ve vodní lázni vymíchat se smetanou a vanilkou do polevy, která váš dezert ještě vyšperkuje. Dávám do ní domácí vanilkovej extrakt (vyrábím tajně macerováním lusků v Honzově třtinovým rumu) a přidávám ještě zrnka vanilky…
Pokud jsou ostatní členové domácnosti nebo hosté zvyklí na sladší chuť a neřešíte žádné zdravotní omezení, klidně jim nabídněte na vrch pár kapek medu, nebo jim přimíchejte lžičku do hotové polevy.