My máme obložený chlebíčky, Italové mají cicchetti. S oblibou jsme si je s Honzou dávali k vínu místo večeře během loňských líbánek v Benátkách. V červenci tam bylo docela vedro a vy si večer po celodenním courání potřebujete jen kecnout na zadek a dát si sklenku vychlazeného prossecca. Osobně jsou mi „čikety“ bližší, než české chlebíčky, zvlášť když jsem na jejich přípravu použila tyhle low carb banketky. Jsou z čerstvého smetanového sýra se spoustou koření, česnekem a olivovým olejem. Jsou v nich taky sušený rajčata a černý olivy a voní jak sama Itálie.
Zkuste také low carb krekry. Jsou jednoduché, rychlé, krásně křupavé a voní máslem.
Banketky jsem pekla už několikrát. Zkoušela jsem je z tvarohu, žervé, z lučiny, kterou si překapávám z domácího kefíru, povedly se i z kupované našlehané lučiny i z té v kostce… Dokonce z cottage, když nebylo doma nic jiného, byly prakticky stejné. Vždy bylo jen potřeba malinko poladit množství přidaných suchých ingrediencí tak, aby těsto pěkně drželo tvar. Tahle gramáž surovin odpovídá použití čerstvého krémového sýra jako je např. goldessa, nebo lučině v kostce. Naposledy jsem pekla banketky včera, abych pro vás vyzkoušela i verzi bez psyllia, protože ho někteří neradi používáte. Na tuhle verzi si pak mrkněte do poznámek a tipů pod čarou. Tamtéž najdete pár doporučení, čím banketky obložit a připravit si z nich čikety. Pak už jen dejte chladit víno a italský večer může začít.
Pamatujte, že s low carb pečivem (stejně jako s dezerty na bázi ořechů a semen) to nepřeháníme. Dopřejte si oboje jen příležitostně. Zdravé tuky je nejlepší přijímat z čerstvých, tepelně neupravených ořechů a semen, případně šetrně usušených po předchozím máčení. Jedině tak využijete maximum nutrientů a namáčením (aktivací) naopak eliminujete antinutrienty, jako je kyselina fytová.
300 g krémového sýra Troubu rozpalte na 160°C (používám horkovzduch). Vyšlehejte spolu všechny mokré ingredience a sůl. Do jiné misky dávejte suché ingredience. Psyllium je potřeba důkladně umlít. Umelte si ho společně se lněným semínkem a kořením. Přidejte zbylé suché ingredience a metličkou je pořádně promíchejte a provzdušněte. Přidejte směs mokrých ingrediencí, vše stěrkou promíchejte a nechte chvíli stát, těsto se zahustí. Pauzu můžete využít k pokrájení černých oliv na tenčí kolečka, sušených rajčat na drobné kousky. Ty pak přimícháte před tvarováním do oddělené části těsta. Začněte tvarovat malé banketky a pokládejte je na plech vyložený pečícím papírem nebo fólií. Každá má za syrova asi 45 g. Dobře se vám bude pracovat navlhčenými rukami. Prsty si naberte těsto a sevřete ho v dlani. Pomačkáváním vytvoříte malý váleček. Na větší plech se vám jich vejde všech 16 najednou. Mezery nemusíte dělat příliš veliké, banketky nemají tendenci se roztékat. Namočenými prsty je můžete ještě uhladit, tvar ale držte spíše užší a vyšší. Posypejte kamennou solí a kořením. Pečte asi 45 - 50 minut, až jsou krásně zlatavé. Po upečení je vyndavejte na mřížku s utěrkou a před krájením nechte zcela vychladnout. Verze bez psyllia dopadla docela dobře - takže, kdo chce vynechat, ať vynechá, ale množství kokosové mouky navyšte na 50g. Počítejte s tím, že banketky nebudou mít tak pěknou strukturu, budou malinko nižší (ale ne moc) a na povrchu vám pravděpodobně více popraskají.
Suroviny
3 menší vejce
1/2 lžičky soli
25 g oleje
2 stroužky česneku (7 g)
1 lžička jablečného octa
120 g mletých mandlí
50 g mletého lněného semínka (zlaté)
15 g psyllia (umletého na prach)
20 g kokosové mouky
30 g sezamových semínek
koření (2 lžičky kmínu, 1 lžička oregana, 1 lžička rozmarýnu, 1 lžička tymiánu)
2 lžičky kypřícího prášku s vinným kamenem
1/4 lžičky jedlé sody
volitelně sušená rajčata, černé olivy
koření a mořská sůl na posypání Postup
Poznámky a tipy
Banketky připravuju většinou tak, že z poloviny těsta udělám "neutrální" banketky a zbylou polovinu rozdělím. Do jedné části dám hrst pokrájených sušených rajčat a do zbytku hrst oliv na kolečka. Máte pak 8 čistých banketek, 4 s rajčaty a 4 s olivama.
Banketky mají velikost jako "dvojhubky". Moc dobré jsou na přípravu italských cicchetti (čikety) a osvědčily se mi namazané různými tapenádami (z oliv, sušených rajčat) nebo obložené pršutem a rukolou, gorgonzolou a karamelizovanou červenou cibulkou. Výborné jsou i s našlehanou nivou a ořechy, nebo s ricottou, rajčaty, osolené, opepřené, posypané čerstvou bazalkou a pokapané olivovým olejem. Fantazii se meze nekladou.
Zajímají vás i sladké low carb recepty? Vymazlila jsem pro vás svých 20 nejlepších receptů na low carb cukroví. Užijete je nejen na Vánoce!
26 komentáře
Bagetky jsou úžasně chutné! Dostávají se tímto na seznam oblíbených, které budou nezbytnou součástí každé další oslavy s rodinou! Děkuji :-)
Ó, tak to je čest, to jste mě potěšila! : )
Nádherné a inspirativní stránky ❤ Dneska bych banketky ráda vyzkoušela. Akorát nemám mandličky. Můžu nahradit stejnou gramáží mandlové mouky, popřípadě něčím jiným? Děkuji pěkně za odpověď a přeji krásný, zářijový slunečný den ?
Děkuju Veru! Jsem na dovolené, tak teď nestíhám odpovídat obratem… Už máte mandličky, nebo jak to dopadlo?
Pokud se jim stále bráníte, tak zkuste rozemlít kešu, to by mohlo chutnat podobně… nebo slunečnicová semínka. Nemám to ale vyzkoušené a u slunečnice pozor na sodu. Při pečení pak dochází k reakci a banketky by byly zelené. To raději sodu vynechte a přidejte vinný kámen.
Ať se podaří!
Skvely recept, Katko! Prvni pokus a povedly se dokonale! ????
Jupí, to mám radost : )
Banketky vypadají moc dobře,podle komentářů jsou i chuťově skvělé.
Trochu mne odrazuje ta spousta ingradiencí.
Zdravím a díky.
Pravda, ingrediencí je tam dost. Možná proto, že jsem je dost dlouho ladila, aby byly podle mých představ…
Zatím nejlepší low carb pečivo ,které jsem ochutnala. Jsou skvělé.
Tak to jste mě náramně potěšila, Ivo! : )
Dobrý deň môžem sa spýtať, kokosovu múku mám, ale prídem my ako polohrubá to nebude vadiť? Ďakujem pekne.
Ahoj Danka! Určitě jsi si poradila. Já se omlouvám za odpověď s takovým zpožděním… a myslím, že struktura mouky v tomto případě nehraje až zas takovou roli. Nemusí být vyloženě jemňounká, jakoby hladká… : )
Na recept si asi netroufnu, třeba časem, ale vypadá to luxusně. Určitě zkusím ten chléb, co tu máte.
Mám problém, co snídat, vejce mě momentálně vůbec nelákají, a ovesná kaše s mlékem, nebo knäckebrot se sýrem taky nic moc… Ráda bych vyřadila mléčné výrobky (mám mentální problém s „výrobou“ mléka a mléčných výrobků), zatím hodně tápu, jak z toho.
Díky za Vaše stránky a tipy.
Děkuju za komentář, Petro! Chléb určitě vyzkoušejte, ale mezi surovinami figuruje lučina… Pokud chcete vyřadit mléčné, tak i na takové pečivo variantu mám. Cuketové bejgly mám i v nemléčné variantě… Stejně tak u mě najdete alternativy kaší… Koukněte třeba na ořechajdu
Více inspirace mám momentálně na instagramu, ale na doplnění chybějících receptů na blogu zapracuju ;-) Ať se vám daří!
Dobry den!
Dnes jsem narazila na Vas blog a je skvely! S low carb varenim teprve zacinam a chci se zeptat, proc zamerne pecete pecivo bez physilia? Dekuji!
Ingrid, moc děkuju a jsem ráda, že se Vám blog a recepty líbí. Pečivo mám některé s psylliem a některé bez. Mně osobně vůbec nevadí (jen ho musím rozemlít na prach, pak není v pečivu dle mého ani znát). Někdo ho ale nerad používá, tak ať je z čeho vybírat. Třeba 1-2-3 low carb chleba se mi podařilo vyladit bez použití psyllia, má krásnou strukturu a je to vůbec nejoblíbenější recept na blogu (a bohužel i nejkopírovanější bez ozdrojování autora). Ať se vám na low carb daří :)
Dobrý den, jaký druh krémového sýra používáte? :) Děkuji, Adéla
Dobrý den, Adélo, a banketky používám nejčastěji cream cheese Goldessa z Lidlu.
Dobry den, mam intoleranci na laktozu, je mozne to udelat bez syra??? :/ Dekuji
Dobrý den, Kamilo, omlouvám se, že reaguji po takové době. Komentář mi o prázdninách nějak zapadl. Konkrétně banketky bez mléčného vyzkoušené nemám, ale zkuste třeba cuketové bagels. Ty jsou ve variantě bez mléčných výrobků přímo na blogu. Katka
Dobrý den, můžu se zeptat, zda můžu použít mandlovou mouku? Je mandlová mouka a mleté mandle totez? (na obalu mandlové mouky je uvedeno 100% mleté mandle)..tak nevím..vím, že v nekterých receptech uvádíte právě mouku, jindy zase mleté mandle. Děkuji za odpoved :)
Minulý tyden jsem si zakoupila vasi kucharku na vánocní cukroví, tak se moc tesím, az budu péct a ochutnám! :)
Dobrý den, Terezo, jsem ráda, že jsme na sebe narazily a že letos budete péct cukroví se mnou : ) Co se týče mandlí a mandlové mouky, používám vždy mandle nebo neodtučněnou mandlovou mouku. To je totéž. Jen pokud by na mandlové mouce stálo, že je odtučněná, tak ta by měla odlišné vlastnosti a těsto by příliš zahustila… muselo by se jí dát třeba méně a tak. Takže pokud používáte mandlovou mouku ve smyslu rozemletých mandlí, je to v pořádku a na receptu se nemusí nic měnit. Jen pro jistotu koukněte na etiketu a výživové údaje. Mandle mají něco kolem 50 g na 100 g. Pokud by na etiketě u mouky stálo např. 10 g tuku, tak se jedná o odtučněnou mouku a tu v receptech nepoužívám. Snažím se připravovat recepty ze základních surovin a tak, aby člověk mohl použít i doma umleté (rozmixované) mandle.
U pečení cukroví, pokud začínáte a nepůjde vám třeba tak rychle vykrajovat nebo tvarovat (rohlíčky), tak opravdu chlaďte těsto, vždy to pomůže. Ta těsta jsem vymyslela tak, aby cukroví chutnalo a nebylo suché. Někde je více másla a když povolí, tak těsto měkne… Rohlíčky opravdu vychladit před pečením, aby hezky podržely tvar a neroztekly se vám. Každopádně, pokud se něco nepovede podle představ, tak rozdrobit a udělat kuličky : )))
Ať se Vám daří! Kačka
Jsou naprosto úžasné😊❤️
Děkuju, Káťo! Jsem moc ráda, že chutnají. Krásné léto! Kačka
Teď na večer jsem si je upekla. Půl natur a půl se smaženou cibulkou. Co napsat . Jsou skvělé . Zítra si na ně dám tatarák. Díky za úžasný recept.
Tak to mám vážně radost, že se zadařilo a banketky chutnají :)