Dnes ráno vstávala naše Johanka zase kolem šesté. Takže dost času na všechno. Nejen na to dojet na kolech v pohodě do školky, já si mohla dokonce ještě provětrat hlavu kolečkem navíc u nás v lese, vychutnat si pak espresso doma na sluníčku, ale hlavně jsem tý mojí malý žížale mohla vyhovět a připravit jí lívanečky. Doma toho moc nebylo, ale vajíčka, zralý avokádo, oříškový mouky a másla a plechovku kokomlíka mám doma vždycky. Tak vznikly tyhle úžasný avo lívance. Madam se olizovala až za ušima. Já si je snědla až potom v klidu, abych je mohla rovnou i nafotit sem na blog. Recept jsem si mohla ověřit ještě o víkendu, kdy měla Johanka na návštěvě kamarádku s bezlepkovou dietou. Holkám jsem udělala lívance odpoledne ke svačině a spráskaly každá tři kousky s krémem z malin, mascarpone a kokomlíka. Takže recept považuju za schválenej a může do světa.
Jinak na nedělní snídani přišla opět „objednávka“ na lívance. S manželem jsme si je udělali naslano s volským okem. Pro dcerku jsem část těsta rozmixovala s jablkem a skořicí. Chuťově to šlo o level vejš, tak vám to připisuju do volitelných surovin. Na celou dávku to vychází na polovinu oloupaného jablka (50 g) a lžičku skořice.
Suroviny
½ zralého avokáda (80 g)
2 vejce (M)
2 lžíce mletých kešu (50 g)
½ hrnku kokomlíka (150 g)
Kokosový olej nebo ghí na smažení
Volitelně:
skořice, kus jablka nebo banánu, event. místo toho přisladit dle stylu stravování
Na podávání:
ořechové máslo, čerstvé ovoce, lžíce kokosového kefíru nebo zakysané smetany, sekané ořechy
Postup
Všechny suroviny spolu rozmixujte dohladka. Pánev nebo lívanečník s nepřilnavým povrchem rozpalte, pak stáhněte výkon na 4 – 5 stupeň, lehce potřete povrch kokosovým olejem nebo ghí a smažte lívance. Na lívanec počítám dvě zarovnané lžíce „těsta“. Obracejte, když začíná tuhnout vrchní strana a spodní strana je dozlatova.
Hotové lívance můžete jako já promazat ořechovým máslem a proložit pár kousky čerstvých jahod. Zcela navrch dejte lžíci kokosového kefíru nebo třeba zakysané smetany či řeckého jogurtu, další ovoce a posypejte mletými nebo sekanými ořechy.
Poznámky a tipy
Na tyto lívance jsem použila kokomlíko značky Real Thai z plechovky. Po promíchání je homogenní a není ani moc řídký, ani moc hustý (jako třeba moje oblíbené Aroy-D). Vždycky můžete hustotu těstíčka upravit přidáním nebo ubráním mletých kešu.
Od samotných avokádových lívanců nečekejte kdovíjakou sladkost. Kešu a kokomlíko sice dokáží hodit chuť pocitově do řekněme nasládlé, ale stejně to musíte ještě doladit při servírování. Pokud jste ještě neodvykli potřebě sladké chuti, budete muset sáhnout po sladidle. Ale myslím, že když to zvládnou bez dvě pětiletý holky, vy byste mohli taky : )
Raději než sladidlo tam dejte ten kousek jablka nebo hrušky a skořici. Můžete zkusit i kousek zralého banánu. Nepatří sice do lowcarb, ale spolu s tučným avokádem, kokomlíkem a ořechy se ten kousek ve finále docela ztratí... Samozřejmě, kdo musí držet sacharidy z jakéhokoli důvodu hodně nízko, na banán nebo třeba datle rovnou zapomene.
Lívance jsou výborný i na slano. Místo kešu může být klidně jiná oříšková mouka - třeba mletý mandle nebo já ráda pistácie. Špetka soli, kdo chce může trochu česneku nebo bylinek... promazat třeba pistáciovým máslem nebo jako my - rozmačkaným avokádem se solí, pepřem a limetovou šťávou... navrch volský oko nebo pošírovaný vejce a je to lahůdka.
4 komentáře
Zdravím Vás kačko, co si myslíte o tom, že bych tyhle lívance šoupla do vaflovače?
Mějte se, žeru Vás ;)
Káťo, vůbec bych se toho nebála! Já teda vaflovač nemám… ale až zkusíte, dejte vědět, třeba mě to taky hecne : ))
Kačko tak jsem to zkusila, aniž bych čekala na vaši odpověď a nikdy to nedělejte :) děs běs, vůbec nešly vyndat ven, byl z toho takový avotrhanec :) ale chuťově samozřejmě výborné :)
Ajajaj, tak to vidíte, Káťo… No, určitě to půjde, jen budou asi jiné poměry surovin. Já s vaflovačem nemám absolutně zkušenosti. Teď jste mě tak namotivovala, že si ho snad pořídím, jen abych vyladila recept pro použití na vafle! : )))))