Linecké. Umíte si bez něj představit Vánoce, potažmo Velikonoce? Já tedy ne. Patří mezi klasiku, nejoblíbenější cukroví. Letos jsem poprvé vyzkoušela low carb linecké, tedy verzi bez cukru a mouky. Vypiplat recept nebylo jen tak, ale stálo to za to!
V základním receptu na těsto není původně cukr ani sladidlo. Osobně si myslím, že silnější vrstva marmelády bohatě stačí. Jenže já se spokojím jen s nasládlou chutí. Pokud víte, že by vám to méně sladké doma nejedli, doporučuju přisladit sušenky moučkovým erythritolem nebo březovým cukrem a marmeládu nechat lehce nakyslou, přisladit jen trochu čekankovým sirupem nebo jak jste zvyklí.
Věřím, že se vám tahle zdravější verze lineckého povede a budete ho milovat, tak jako já. Pokud poprášíte vrchní sušenky na moučku rozmixovaným a vanilkou ovoněným březovým cukrem, atmosféra Vánoc bude dokonalá. Jen na přípravu vanilkového poprašku myslete včas a nechte kvalitní vanilkové lusky v krabičce s moučkovým „cukrem“ alespoň 3 týdny, ať má čas pojmout co nejvíce aroma.
Jak skladovat low carb linecké
A tohle platí i pro ostatní druhy cukroví bez cukru. Cukr je konzervant. Od cukroví bez cukru tedy nemůžeme chtít, aby vydrželo 3 týdny a déle v krabici na balkoně. Navíc jsou hlavní složkou takového cukroví ořechy a ty, jak známo, podléhají snadno žluknutí a jsou obecně náchylnější k plísním.
Moje rada tedy zní: pokud chcete péct v předstihu a v klidu, šoupněte cukroví do mrazáku. Po volném rozmrazení je ve skvělé kondici. Já ho pravidelně vytahuji na Velikonoce a někdy i později. A vždycky přijde k chuti snad víc než na ty Vánoce.
Přečtěte si také a upečte se mnou 10 druhů klasického low carb cukroví, na kterém si pochutnáte
Pokud v mrazáku nemáte místo nebo ho prostě využít nechcete. Pusťte se do pečení jen pár dnů před Vánocemi. Cukroví pak uchovávejte v chladu ve vzduchotěsné nádobě a snězte do týdne.
Některé druhy rády natahují vlhkost. U nás je to žádoucí. Někdo má ale rád cukroví křehčí a pak právě pomůže ten mrazák. Ten naopak uložené potraviny časem trochu vysuší. Takže – komu by linecké vlhlo moc – mrazák je jistota.
Suroviny
Na sušenky
- 120 g blanšírovaných mandlí nebo mandlové mouky (neodtučněné!)
- 80 g kešu (nebo kešu mouky)
- 2 žloutky z menších vajec a asi polovina bílku z jednoho vejce (20 g)
- 50 g změklého másla
- kůra z 1/2 chemicky neošetřeného citronu
- 1 lžička vanilkového extraktu volitelně
- 40 g sladidla vaší volby (rozmixovat na moučku)
Na marmeládu
- 30g malinového prachu (50 g mrazem sušených malin)
- 120 ml vody
- 7 g práškové želatiny (grass fed)
- 1 lžička vanilkového extraktu volitelně přisladit podle stravovacího stylu a vlastní chuti
Postup
Den dopředu si připravte těsto na sušenky.
Kešu i mandle rozemelte na mouku a prosejte ji přes jemné síto do mísy, abyste se zbavili větších kousků (ty si nechte třeba na obalování nepečených kuliček nebo do kaše). Prosátí nevynechejte ani v případě kupované mouky!
Přidejte zbylé suroviny a spojte je v hladké, velmi měkké těsto. Pracujte rychle a zbytečně dlouho těsto nehněťte, začalo by pouštět mastnotu.
Navlhčenýma rukama těsto zformujte do koule, zabalte do potravinové fólie a dejte odpočívat do lednice alespoň přes noc.
Těsto po vychlazení a rozležení v lednici už nehněťte. Odebere polovinu a mezi dvěma kusy potravinové fólie (na pečící papír se bude lepit) vyválejte na sílu asi 3 mm.
Placku dejte i s fólií znovu chladit (klidně na chvilku do mrazáku), než vyválíte druhou část těsta.
Z dobře vychlazeného těsta vykrajujte libovolné tvary. Těsto po vykrojení nadzvedněte pomocí fólie do strany, abyste ho snáze přenesli ve formičce nad plech.
Podle velikosti formičky budete mít 20 - 25 sušenek na plech. Těsto vystačí na dva plechy. Na prvním plechu vykrájejte uprostřed další malinký tvar (kolečko, srdíčko, hvězdičku). Není to podmínkou, ale vypadá to dobře a u lineckého cukroví se to prostě dělá : )
Sušenky pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 8 minut dorůžova. Čas je orientační, přizpůsobte ho zkušenostem s vlastní troubou. První plech dobře hlídejte, ať sušenky nejdou dohněda! Hotové sušenky nechte na plechu mírně zchladnout, teprve potom s nimi manipulujte.
Slepujte marmeládou bez cukru po úplném vychladnutí.
Marmeládu z mražených malin je dobré si připravit dopředu (přesný postup je v kuchařce s recepty na low carb cukroví nebo koukněte na tipy pod čarou). Zkusit můžete i marmeládu z malinového prachu podle tohoto receptu, k okamžitému použití je hotová rychleji.
Buď jste si koupili malinový prach na internetu (je to ekonomičtější), nebo si ho vyrobíte z mrazem sušených malin. Stačí je podrtit nebo krátce pomlít a pak oddělit semínka pasírováním přes kovové síto. Z 50 g malin získáte cca 30 g malinového prachu. V horké vodě dobře rozmíchejte želatinu, přidejte vanilkový extrakt, doslaďte podle vaší chuti a vše přelijte k prachu z malin. Míchejte, dokud se suroviny nespojí. Po krátkém míchání marmeláda trochu zhoustne, ale stále bude polotekutá. Tou už můžete plnit cukroví. Uvedené množství vystačí na celou várku a nemusíte šetřit. Na každé kolečko o průměru 5 cm jsem dala necelou lžičku, jemně rozetřela téměř k okrajům, přiklopila horní sušenkou a jemně přimáčkla. Hotovo.
Cukroví skladujte v chladu a suchu a spotřebujte do týdne. Trvanlivost prodloužíte skladováním v mrazáku. Mráz současně potraviny, jak známo, vysušuje. V případě low carb cukroví, které má tendenci vlhnout, je to ku prospěchu věci. Cukroví je z mrazáku v dobré kondici a vy si ušetříte stres s pečením na poslední chvíli.
Poznámky a tipy
Pokud jste se rozhodli sušenky přisladit, použijte vhodné sladidlo umleté na moučku. 40 g by mohlo už stačit i těm, kteří jen cukr vyměnili za sladidlo. Případně doporučuji kombinovat erythritol (menší sladivost, bez kalorií) s březovým cukrem, xylitolem (sladivost jako cukr, méně kalorií, ale pozor na nadýmavé účinky při větší konzumaci a pozor na pejsky - ti ho nesmí!)
Blanšírované mandle jsou mandle bez slupky. Buď je koupíte, nebo si ty "natural" hnědé doma oloupete. Stačí spařit (1 minutu), trochu zchladit a pak zmáčknout mandli mezi prsty, ona sama vyjede... Nechte je pak uschnout volně na vzduchu, na topení nebo na mírnou teplotu v sušičce. Pak je teprve umelte na jemnou mouku. Můžete použít i kupovanou mandlovou mouku (neodtučněnou)
Kdykoli se s těstem začne hůře pracovat, šoupněte ho do lednice nebo do mrazáku. Musíte pracovat rychle. Pokud budete mít přetopeno, bude těsto měknout rychleji a vykrajování bude obtížnější.
Na malinovou marmeládu bez cukru a bez vaření používám kvalitní hovězí želatinu Great Lakes (pochází z pastveného dobytka) a dá se objednat přes internet.
Malinový prach vygooglíte. Našla jsem za 139 Kč /100 g, což je dobrá cena a navíc máte čistý prach (malinová semínka tvoří cca třetinu odpadu i víc). Takže když nakoupíte i další produkty a "rozmělníte" poštovné, je to dobrá volba.
Další variantou, jak malinovou marmeládu zlevnit, je udělat ji z malinového rozvaru (z mražených malin). Já ale nepoužívám žádná sladidla a rozvar z mražených malin se mi zdá dost kyselý a nemá podle mého tak výraznou malinovou chuť. Nicméně, pokud jste zvyklí doslazovat, je to určitě cesta. Maliny je potřeba pozvolna prohřát podlité troškou vody (některé jsou dost obalené ledem - tam podlívat nemusíte : )) , propasírovat a přidat trošku želatiny... Dělám takto běžně marmeládu z domácích mražených jahod, nepasíruju a přidám pro barvu stejně trochu malinového prachu ;)
co se týče vanilkového extraktu - jak do těsta, tak do marmelády použijte opravdu extrakt, nikoli aroma na olejové bázi. Už jsem to řešila po directu na Instagramu - aroma má pachuť, těsto by bylo ještě mastnější a chovalo by se prostě jinak. Navíc je to ultra zpracovaný potravinářský produkt a ten opravdu do těla nepotřebujete.
Vrchní sušenky před slepením pocukrujte přes jemné sítko moučkovým sladidlem. Nezaprášíte si tak marmeládu. Nebo to můžete napravit tak, že do otvoru následně vložíte špičkou nože ještě trochu marmelády a zakryjete tu pocukrovanou. Navíc tak hezky vyplníte celý důlek.
Můžete volit také jemné poprášení kokosovou moukou, jako můžete vidět na fotografii. Zkoušela jsem to jako variantu až po slepení cukroví a vidíte, že marmeláda pak nezůstane čistá... "Pocukrování" doporučuji v případě, že budete cukroví hned podávat nebo ho budete skladovat v mrazáku. Navlhlý poprašek nevypadá už tak dobře, tak na to myslete, pokud pečete třeba týden před Štědrým dnem.
2 komentáře
Dobrý den, muzu použit pouze mandlovou mouku bez kešu mouky? Dekuji
Dobrý den, v zásadě ano, ale:
– jen z mandlové mouky bude cukroví o něco tvrdší. Ten poměr s jemně mletými kešu jsem ladila, aby sušenky byly jemné a měkké.
– těsto bude asi také o trochu mastnější, protože mandle obsahují více tuku než kešu.
Ať se daří