Můj táta je úžasný pěstitel. Kdybyste viděli ty jeho záhonky a ten skleník! Všechno podle pravítka, krásně vypleté, čisťounký… a úroda samozřejmě jak ze žurnálu. Dělá to s láskou a je to znát. Na chuti teda obrovsky! Dostala jsem od něj tři nádherný dýně Hokkaidó. Den před tím jsem koupila dýni v obchoďáku a upekla z ní tyhle masový kuličky. A protože jsem chtěla ještě další várku s větším podílem masa, upekla jsem je znovu. Z dýně od táty. Subjektivní senzorický test, který jsem hned osobně provedla, odhalil pro mě až zarážející rozdíl v chuti, vůni a vlastně i barvě pečený dýně. Ta domácí, čerstvá, co po utržení jen správně dozrála a vytvrdla na sluníčku, byla šťavnatá, jemná a sladká, příjemně voněla a zachovala si krásnou sytou barvu. Kupovaná byla jiná, možná špatně skladovaná, takže vyschla, možná z loňské sezony, kdo ví. Po upečení chutnala mdle a moučnatě, byla bledší a bez vůně. No nic, to jen tak na okraj, jak moc záleží na kvalitě a hlavně čerstvosti surovin.
Teď je ale dýňová sezóna v plném proudu a u stánků na tržištích nebude o krásný čerstvý dýně nouze. Taky se dají koupit přímo z pole u pěstitelů. No, a až budete mít v ruce takovou pěknou středně velkou dýni, o váze plus mínus kilo dvě stě i se stopkou, tak skočte k řezníkovi pro mletý (nebo si ho umelte sami jako já) a zkuste tyhle koule. Nebudete litovat. Uvidíte, jakou rychlostí vám budou z pekáče mizet. Originální recept je zřejmě od holek z Herbáře, jak jsem se později dozvěděla, a koule měly z krůtího masa. Já s nimi měla poprvé tu čest vloni na podzim v naší mateřské školce. Ta pořádá každoročně kulinářskou akci pro děti a rodiče. Na zahradě školky podávali tuhle a spoustu dalších dobrot sami učitelé. Hned po návratu domů jsem si je musela zkusit upéct. Z vepřového plecka, okořeněné pumpkin spice a bylinkami ze zahrádky byly prostě top!
Na tu akci moc ráda vzpomínám a těším se na další ročník! A víte, co mi tam udělalo největší radost? Z deseti jídel bylo asi osm podle pravidel LCHF, tedy se sníženým obsahem sacharidů a zvýšeným podílem zdravých tuků. K ochutnání se nabízely cuketové špagety s ořechovým prstem, polévka z pečených paprik, květákový kuskus a spoustu dalšího. No není ta naše školka skvělá?!
Suroviny
střední dýně Hokkaidó
500 g vepřové plece nebo ramínka (mleté)
1 menší červená cibule
3 stroužky česneku
1 lžička mletého muškátového oříšku (nebo koření na dýni)
1 lžička sušeného tymiánu
2 lžičky jemné himalájské soli
2 špetky čerstvě mletého pepře
snítka čerstvého tymiánu (nemusí být)
kvalitní olivový olej
Postup
Dýni očistěte (pokud máte Hokkaidó, tak neloupejte) a vydlabejte semínka. 350 g nastrouhejte nahrubo, zbytek nakrájejte na kostky. Ve větší míse smíchejte mleté maso, nastrouhanou dýni, nadrobno nakrájenou červenou cibulku, prolisovaný česnek, tymián a muškátový oříšek (případně koření na dýni „pumpkin spice“). Osolte a opepřete podle chuti. Klidně si zkuste kousek opéct na pánvi, ochutnejte a případně dolaďte chuť podle vlastních preferencí. Po dochucení vše důkladně promíchejte a tvarujte asi 4 cm velké kuličky. Budete jich mít kolem pětadvaceti. Do pekáče nebo vhodné zapékací mísy, kterou jste vyložili pečícím papírem, dejte kostky dýně, posolte je, přidejte čerstvý tymián (nemusí být), a masové kuličky. Vše hojně zakápněte olivovým olejem a pečte asi 45 minut v troubě předem vyhřáté na 180 °C.
Poznámky a tipy
Můžete použít jakékoliv jiné mleté maso - vepřové, hovězí, jehněčí, krůtí... Já si melu vždycky sama podle potřeby a vždycky víc. Mletý maso je vděčný! Používám obyčejný mechanický mlýnek Tescoma a můžu doporučit. Mele dobře, mám ho už několik let a krásně se čistí.
Pohrajte si s kořením podle zvoleného masa i podle osobních chutí. Mně se v kombinaci s mletým vepřovým nebo hovězím osvědčilo dát oproti původnímu receptu více tymiánu, přitlačila jsem na soli a přidala lžičku Pumpkin spice/koření na dýni "od Antonína". Je tam skořice, zázvor, nové koření, muškátový ořech, hřebíček a kardamom. Chuť to pocitově hodí více dosladka a nám to tak chutná víc.
Kuličky servírujte s pečenou dýní zakápnutou olivovým olejem z pekáče a vše doplňte vhodným salátem, třeba římským s rukolou a vinegrettem. Podávat je ale můžete jen tak, anebo třeba s květákovým pyré, jako tentokrát my. Do květákovýho pyré můžete rozmixovat pár kostiček pečený dýně – dá mu to krásnou barvu i nasládlou chuť.
Kuličky chutnají báječně i studený a najdou tedy využití i jako jídlo do krabičky, na cesty...
7 komentáře
Recept byl naprosto dokonalý :) Lucka
Děkuju, Lucko! Potěšila jste mě : )
Luci, vypadá to krásně… jen se zeptám… všude čtu, že dýně není při LCHF vhodná… tak nevím. Dýni miluju :-)
Ahoj Andreo, ohledně dýně… záleží, jaký je tvůj cíl a jak moc nízko držíš sacharidy. Já si dopřávám dýni nebo třeba batáty relativně často. Zařiď se ale podle svého. U nás doma nejsme až zas tak striktní a low carb je dost široký pojem… Každopádně můžeš upravit/snížit množství sacharidů v ostatních jídlech ten den, kdy si dýni dopřeješ. Já v tom nevidím problém.
pardon… dotaz je na Kačku..
teda…Kačko…pardon
V pohodě : ))