Naše Johanka je už skoro týden doma s neštovicema. Dnes zahlásila, že by si dala lívance. A protože já sama snídám převážně naslano, tak jsem ten nápad vcelku uvítala. Po krátký revizi lednice a špajzu a zjištění, že naše zásoby se tenčí, bylo jasný, z čeho ty dnešní lívance budou a že to bude experiment. Na to, že jsem ingredience v podstatě posbírala ze zbytků, dopadly moc dobře. Johy mi dala jedničku, a to je jasnej signál, že recept půjde do světa.
Když jsem lívance z domácího kefíru dělala naposledy, byly ještě s moukou a kynuly žitným kváskem. A víte co? Tyhle jsou rychlejší a lepší. A komplet bez přislazení! Vám v tom samozřejmě nebráním – hodně záleží, co si dáte navrch. Naše jahody z mrazáku jsou slaďoučký, na slunci v nedalekých Sedlčánkách dozrálý, takže u nás v pohodě. Ostatně, brzo budou sladký jahody na každým rohu…tak věřím, že zachutnají takhle i vám.
Na 8 – 10 lívanců
Suroviny
1 střední vejce
1 vrchovatá lžíce mascarpone (50g)
2 lžíce kefíru (použila jsem domácí, extra hustý, 35g)
5g kokosové mouky (podle hustoty kefíru i malinko víc)
10g slunečnicových semínek (umletých)
špetička himalájské soli
špetka jedlé sody
kokosový olej na smažení
Navrch
2 lžíce mascarpone
4 lžíce kefíru
Jahodovo-malinový rozvar
100 g mražených jahod
50 ml vody
1 velká hrst mrazem sušených malin
1 lžička želatiny (nemusí být)
Postup
Všechny suroviny na lívance spolu rozmixujte. Rozpalte velkou pánev nebo lívanečník, výkon plotýnky pak stáhněte asi na polovinu, vymažte kokosovým olejem a smažte dozlatova malé lívanečky. Hotové lívanečky pokládejte na sebe, aby vydržely teplé.
Souběžně si připravte jahodovo-malinový rozvar a mascarpone na finální servírování.
Do malého kastrůlku dejte mražené jahody, přidejte vodu a nechte pod pokličkou rozvařit. Pokud budete používat želatinu – trochu vody si nechte, želatinu v ní rozmíchejte a nechte stát. Když jsou jahody podušené, přidejte k nim velkou hrst mrazem sušených malin a rozmačkejte to všechno třeba šťouchačkou na brambory. Odstavte a vmíchejte želatinu. Pokud nedáváte želatinu, nechte ještě chvíli redukovat tekutinu do požadované konzistence.
Mascarpone rozmíchejte s kefírem.
Lívance servírujte se lžičkou odlehčeného mascarpone a lžičkou ovocného rozvaru, případně přizdobte dle libosti.
Tipy pod čarou:
Kefír jsem použila domácí, hustý, fermentovaný tibetskou houbou. Pokud budete mít řidší kefír z obchodu, budete muset přidat kokosovou mouku (dejte celkem 10 g). Místo kefíru můžete zkusit zakysanou smetanu.
Těsto na lívance je poměrně řídké, tak se nelekněte. Pokud budete smažit v lívanečníku, udělejte 8 lívanců – budou vyšší než ty moje na fotce. Na pánvi se těsto rychle roztéká, proto budete dělat lívanečky menší a vyjde vám jich 10.
Obracejte až v momentu, kdy se na povrchu udělají malé bublinky a těsto zatuhne. Díky řidší konzistenci těsta můžete vyzkoušet na menší pánvičce i palačinky. Mně se dařilo a netrhaly se.
Rozvaru si můžete udělat klidně dvojitou dávku a do zbytku přidat ještě další želatinu (rozmíchanou v trošce vody). Budete mít pak výbornou lowcarb marmeládu, která vám v lednici vydrží i týden a můžete si ji namazat třeba na sezamové houstičky.
Želatinu používám sypkou, hovězí, z pastveného dobytka – Great Lakes – dá se koupit na internetu.
Do rozvaru přidávám mrazem sušené maliny, protože pěkně barví, nasáknou část tekutiny z jahod a pak nám taky chutná ta sladko-nakyslá kombinace. Spolu s po kefíru lehce nakyslými lívanečky je to nebe v hubě.
Navrch si samozřejmě můžete dát místo navrhované varianty třeba zakysanou smetanu a čerstvé ovoce, pomazat je ořechovým máslem a dát na to ještě řecký jogurt a oříšky a nebo (chutná hlavně dětem) je pomazat „čokoládovým jogurtem“, kdy jen smícháte hustý smetanový jogurt s rozpušťěnou vysokoprocentní čokoládou. Podle množství čokolády to může jít až do „jogurtový nutely“…
2 komentáře
Dobrý den. Mohu smažit na kostce obyčejného másla nebo olivovem oleji ?
Míšo, na oliváči bych je nesmažila. Máslo jen do takové teploty, aby se nepřepalovalo… Jestli nemáte kokosový olej, ideálně na to vezměte ghí / přepuštěné máslo.