Linecké cukroví si dopřáváme nejen o Vánocích. Low carb linecké v podobě vajíček s marmeládou bez cukru se neztratí ani na Velikonoce! Jednak jsou výbornou svačinkou a zdravou koledou pro vaše děti, jednak krásně zdobí sváteční stůl. Bohužel ne nadlouho. Jsou tak dobrá, že vám budou z talíře mizet před očima.
Jak chutná low carb linecké?
Recept jsem ladila, aby sušenky byly měkké a vláčné, tak, jak to známe z klasické podoby tohoto oblíbeného cukroví. Chutnají, jako by byla z mouky a cukru. Recept už znáte a přidala jsem ho před časem do rubriky Vánoce. Abyste ho u mě na blogu nemuseli hledat ani o Velikonocích, hezky jsem vajíčka nafotila a zařadila i pod velikonoční recepty. Ať vám chutnají!
Další tipy na low carb cukroví
Recepty na low carb cukroví se hodí po celý rok. Dají se podle nich vykouzlit mini dezerty na různé oslavy, hodí se při přípravě sweet baru na low carb svatbu a nebo kdykoli, když vás honí mlsná. Stáhněte si moji PDF kuchařku s dvaceti vymazlenými recepty low carb cukroví a spoustou tipů. Uvidíte, že se k ní budete stále vracet. Další užitečné tipy jsem sepsala ve článku Jak upéct low carb cukroví, aby chutnalo všem. Věřím, že vám usnadní práci a ušetří nervy a suroviny.
Low carb cukroví vydrží ve skvělé kondici v mrazáku několik měsíců. Tak se nebojte přebytky zamrazit. Ke kávě v průběhu roku jako když je najdete.
Den dopředu zadělejte těsto na sušenky. Kešu a mandle rozemelte na jemnou mouku, případně použijte kupované mouky (mandlová musí být neodtučněná, obsah tuku kolem 50g na 100g; odtučněná má jinou savost a těsto by bylo suché). Mouky prosejte přes jemné síto do mísy. Větší zrnka dejte stranou a použijte jindy (do kaše, na posypání jogurtu apod.). Přidejte zbylé suroviny a spojte je v hladké, velmi měkké těsto. Lehce navlhčenýma rukama těsto zformujte do koule, zabalte do potravinové fólie a dejte odpočívat do lednice alespoň přes noc. Vychlazené těsto po rozležení v lednici už nehněťte. Odebere polovinu a mezi dvěma kusy potravinové fólie (na pečící papír by se trochu lepilo) vyválejte na sílu asi 3 mm. Placku dejte znovu chladit, než vyválíte zbytek těsta. Z těsta vykrajujte vajíčka nebo libovolné tvary. S vychlazeným těstem se dobře pracuje. Těsto po vykrojení nadzvedněte pomocí fólie do strany, snadno ho přenesete ve formičce nad plech. Použila jsem formičku vajíčka o velikosti 7 x 5 cm a těsto mi vystačilo na 32 sušenek, dva plechy po 16 ks. Na prvním plechu vykrájejte uprostřed další malinký tvar, třeba srdíčko. Sušenky pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 8 minut dorůžova. Čas je orientační, přizpůsobte ho zkušenostem s vlastní troubou, ať nejdou sušenky do hněda. Hotové sušenky nechte na plechu mírně zchladnout, teprve potom s nimi manipulujte. Slepujte marmeládou bez cukru po úplném vychladnutí. Linecké chutná nejlépe s mírně nakyslou marmeládou (malinová nebo rybízová). Recept na marmeládu z mražených malin najdete v mojí e-kuchařce s low carb cukrovím nebo koukněte na tipy pod čarou. Zkusit můžete i marmeládu z malinového prachu podle vánočního receptu, k okamžitému použití je hotová o trochu rychleji. Rozhodli jste se sušenky přisladit? Použijte vhodné sladidlo rozmixované na moučku. 30 – 40 g erythritolu by mohlo stačit i těm, kteří normálně sladí nebo jen cukr vyměnili za sladidlo. Mně osobně stačí těsto bez přislazení (kešu jsou nasládlé) a větší vrstva marmelády (tu si ráda přisladím čekankovým sirupem nebo medem). Pro zbytek rodiny je takové cukroví ale málo sladké.
LOW CARB VELIKONOČNÍ LINECKÉ
Tisk
Suroviny
Postup
Poznámky a tipy
Nejlepší je všeobecně dávky přislazení postupně snižovat, až si vystačíte s přirozeně méně sladkými dezerty. Ty pak stačí přisladit trochou ovoce…
Pokud máte mlýnek na ořechy nebo vhodný mixér, který zvládá z ořechů ořechové mouky, můžete cukroví zlevnit. Místo ořechových mouk kupte mandle a kešu a mouky si umelte doma. Aby linecké zůstalo světlé, použijte blanšírované mandle, tedy mandle bez slupky. Buď je koupíte, nebo si ty „natural“ hnědé doma oloupete. Stačí spařit (1 minutu), trochu zchladit a pak zmáčknout mandli mezi prsty, ona sama vyjede… Nechte je pak uschnout volně na vzduchu, na topení nebo na mírnou teplotu v sušičce. Pak je teprve umelte na jemnou mouku.
Kdykoli se s těstem začne hůře pracovat, šoupněte ho do lednice nebo do mrazáku, případně ven na chlad. S těstem pracujte rychle. Pokud budete mít doma přetopeno nebo budete pracovat v blízkosti trouby nebo kamen, bude těsto měknout rychleji a vykrajování bude obtížnější. S vychlazeným těstem se naopak pracuje moc hezky. Malé tvary (srdíčka, kolečka) na vrchní sušence vykrajujte také po chvilkovém vychlazení. Jde to dobře. Vykrojky pak zpracujete na zbytek vajíček na druhém plechu.
Nemáte formičku na vajíčko? Nevadí, stačí vám kolečko, které zmáčknutím upravíte do tvaru vajíčka. Děkuji za tip Yvetě Norbové, která ho s námi sdílela na instagramu.
Na malinovou marmeládu bez cukru a bez vaření používám kvalitní hovězí želatinu Great Lakes (pochází z pastveného dobytka) a dá se objednat přes internet. Prodává se ve více než 400g balení a nákup se může jevit jako větší investice. Je to ale jednorázová investice a vydrží opravdu dlouho (u mě 3 roky). Pokud dětem děláte marmeládu nebo zdravé gumídky, určitě ji užijete. Pravděpodobně půjde použít i agar, ale nemám s ním zkušenosti, tak množství musíte určit sami.
Malinovou marmeládu můžete připravit z mražených malin nebo jiného ovoce. Maliny je potřeba pozvolna prohřát podlité troškou vody (některé jsou dost obalené ledem – tam podlívat nemusíte : )) , propasírovat a přidat trošku želatiny… Pokud vám nevadí zrníčka, pasírovat nemusíte. Mražené maliny můžete také jen vysypat do misky a nechat povolit třeba přes noc. Druhý den je ohřejete, rozmačkáte šťouchadlem na brambory nebo metličkou, přisladíte podle chuti a přidáte želatinu (cca 1 lžíce na 500 g ovoce). Můžete přidat pár kapek citronové šťávy a vanilku.
co se týče vanilkového extraktu – jak do těsta, tak do marmelády použijte opravdu extrakt, nikoli aroma na olejové bázi. Už jsem to řešila po directu na Instagramu – aroma má pachuť, těsto by bylo mastný a chovalo by se prostě jinak. Navíc je to ultra zpracovaný potravinářský produkt a ten opravdu do těla nepotřebujete.
Vanilkový extrakt si můžete vyrobit doma.