Při pečení cukroví se vám určitě začnou hromadit bílky. Nuže tady je jeden tip na low carb ořechové pusinky. Pokud jste tedy bílky nepřihodili hned ráno do omelety…
Tyhle low carb ořechové pusinky jsou tak jednoduché, že je s vaší pomocí zvládne připravit i dítě. Jsou jen ze tří ingrediencí a ořechy na ně můžete použít, jaké chcete. Jen bych se přimlouvala za polovinu kešu, kvůli jejich přirozené sladkosti. Abyste prostě nemuseli pusinky doslazovat.
Já zvolila kombinaci pistácií a kešu a do hotových pusinek dala trochu rozpuštěné vysokoprocentní čokolády. Můj muž prohlásil, že tohle je asi nejlepší letošní cukroví. Ale nebudeme předbíhat, je to teprve třetí recept a určitě jich stihnu ještě pár připravit.
Suroviny
- 5 bílků (150g)
- 75 g pistácií (nebo jiných ořechů)
- 75 g kešu špetka soli
- volitelně přisladit
- vysokoprocentní čokoláda a sekané ořechy na ozdobení
Postup
Z bílků a špetky soli ušlehejte opravdu tuhý sníh. Použijte dokonale čistou, suchou misku.
Ořechy si umelte najemno, nebo použijte ořechovou mouku. Mleté ořechy nebo mouku prosejte a použijte jen jemnou moučku, která prošla přes síto. Hrubší zrnka dejte stranou a zužitkujte jinak - třeba na dozdobení cukroví nebo do low carb kaše. Stejně tak je můžete přidat do granoly. Už jste zkoušeli tu mojí vánoční granolu bez cukru?
Ořechy vmíchejte do sněhu opatrně a po částech. Lžičkou dělejte na plechu s pečícím papírem nebo fólií malé hromádky. Můžete samozřejmě použít i zdobičku nebo sáček se zdobící špičkou a pusinky na plech nastříkat.
Uprostřed každé pusinky udělejte špičkou lžičky malý důlek (lžičku můžete navlhčit, pokud by se na ni hmota lepila).
Pečte (sušte) je v troubě vyhřáté na 100 - 120 °C (horkovzduch) určitě minimálně půl hodiny, případně na konci ještě snižte teplotu a dosušte. Stupně přizpůsobte zkušenostem s vaší troubou, každá peče jinak...
Do vychladlých pusinek dejte lžičkou trochu rozpuštěné a částečně vychladlé vysokoprocentní čokolády a ozdobte sekanými ořechy.
Skladujte v chladu a suchu (ať vám nenavlhnou) a spotřebujte ideálně do týdne. Já vyzkouším skladování v mrazáku. Ale nebojím se toho, pokud by navlhly, na topení jsou během chvilky zase v křupavém top stavu.
Poznámky a tipy
Bílky na sníh uchovávejte v lednici maximálně tři dny. Musí být od žloutků důkladně oddělené. I kapička žloutku v bílcích způsobí, že sníh nepůjde vyšlehat nebo nebude pevný. Stejně tak vám dílo pokazí mastná mísa... Důkladná čistota mísa a odmaštěné šlehací metly jsou základem úspěchu. Také je potřeba bílky včas vyndat z lednice a nechat je ohřát na pokojovou teplotu a nebo šlehat sníh ve vodní lázni. Ten pak opravdu dokonale drží.
Čokoládu jsem použila 75% z Troubelic. Je slazena panelou. Peču především pro dcerku, manžela a návštěvy - tak bych s osmdesáti a víceprocentní čokoládou už možná neuspěla.
Pokud chcete použít 90 a víceprocentní čokoládu a raději použijete náhradní sladidlo - umelte ho na moučku a zašlehejte do sněhu.
Moje máma dává po Vánocích každoročně do mrazáku všechny přebytky cukroví. Sněhovým pusinkám ani ořechových hrudkám (které jsou obdobou dnešního receptu) to nikdy neuškodilo a byly perfektní i po rozmrznutí. Kdyby vám přeci jen tyhle pusinky chytly nějakým způsobem vlhkost, stačí je dát na chvíli třeba na topení na kousek pečícího papíru a zase super vyschnou a budou křupavý. S čokoládou bych je už v troubě nedosušovala, nebo jen na velmi malou teplotu.