Je tu někdo, komu nechutná bramboračka? Já nikoho takovýho neznám… My ji máme rádi hustou, krémovou.
V klasický verzi by si to vyžádalo dost jíšky a moje maminka by o takový bramboračce řekla, že je „zakejdaná“.
Někomu jíška nevadí, ale někdo se zahušťování moukou vyhýbá ať už ze zdravotních důvodů a nebo z principu, jako já. Aby nedošlo k mýlce – u nás doma lepek není sprostý slovo a rádi ho občas konzumujeme v podobě domácího kváskovýho chleba. Proč bych ale zahušťovala polívku bílou moukou, když ji můžu mít stejně dobrou, stejně krémovou a ještě do ní dostat zeleninu navíc? Prostě proč mouku, když mám cuketu?! Ta je chuťově neutrální a navíc se nemusí provářet půl hodiny jako jíška.
A v receptu na tuhle low carb bramboračku jdu ještě dál. Já si ji někdy vychutnám klasicky s bramborama. Jinak ale většinou brambory nahrazuju. Takže tahle (ne)bramboračka je i pro všechny, kdo drží sacharidy co nejníž.
Suroviny
1,5 l kuřecího vývaru
1 cibule
500 g oloupané cukety
400 g kedlubna nebo tuřín (nebo klasicky brambory)
150 g mrkev
150 g petržel
150 g celer
400 g čerstvých hub (hrst sušených)
3 stroužky česneku
máslo nebo ghí
sůl, pepř, drcený kmín, majoránka
Postup
Cuketu oloupejte (pokud je přerostlá, tak i zbavte semínek), nakrájejte a orestujte spolu s cibulí na lžíci másla nebo ghí.
Zalijte ji částí vývaru, osolte a vařte do změknutí. Vše důkladně rozmixujte – vytvoří se krémový základ polévky.
Dolejte vývar, přidejte houby, kedlubnu i kořenovou zeleninu na kostičky, prolisovaný česnek a drcený kmín podle chuti a vařte do změknutí.
Na závěr dochuťte solí, pepřem a majoránkou. Zamíchejte, provařte minutu a odstavte.
Poznámky a tipy
Pokud chcete mít bramboračku vymazlenou, orestujte předem kořenovou zeleninu vedle na pánvi na lžíci ghí.
Sušené houby předem namočte, aby změkly a nebo je dejte vařit rovnou do polévky, ale dřív než zeleninu.
8 komentáře
(Ne)bramboračka je skvělá. Ještě jsem jí zjednodušila, spolu s cuketou jsem rozmixovala i kořenovou zeleninu, kterou jsem vařila ve vývaru. A pak už se mi nechtělo vařit ještě brambory, tak jsem do ní dala jen hodně hub. O bramboračce už se mluvit nedá, ale houbová polévka to byla vynikající.
No vida, tomu říkám „tuning“ receptu na pohodu : ))) Bramboračka, nebramboračka, hlavně že chutná. Děkuju za tip, až budu zas ve smyku, třeba na to půjdu po vašem. Krásný den! K.
No nevím… Do 1.5 kg zeleniny a brambor dám 2 lžíce mouky, to mi opravdu nepřijde jako nějaká katastrofa. Do bramboračky fakt kuřecí vývar nepatří, a cuketa a kedlubna taky ne. Polévka je to možná dobrá (pro toho, kdo si potrpí na podivnou chuť uvařené kedlubny), ale nazývat to bramboračkou je dost odvážné :D.
Když nevyzkoušíte, tak nevíte. Souhlasím, zásmažka ze dvou lžic mouky vám střevo neprovrtá. Celiak s vámi ale za jedno nebude.
Zdravý člověk nechť klidně dál vaří klasickou bramboračku, ať už z vody nebo z vývaru. Ten samozřejmě v bramboračce místo má a nemusím se odvolávat ani na kuchařské normy ani na uznávané kuchaře, kteří z něj bramboračku vaří. Mně stačí, že polévka je s ním chutnější a nutričně hodnotnější.
Receptů na bramboračku bude asi tolik, kolik je v Česku rodin a říkat autorovi receptu, co do jeho (ne)bramboračky patří a co ne, to zas považuju za odvážné já :D
Můj recept je variantou pro všechny, kdo chtěli nebo museli vyřadit lepek a snaží se nahrazovat škrobnatou zeleninu. Chuťově k nerozeznání od klasické bramboračky, kterou jsem vařila řadu let (též z poctivého taženého vývaru).
Mňamka.Vařím často.moc jsme si pochutnali. Přidávám do své kuchařky.
Dík :-)
Super, to mám radost. Ať se daří! K.
Moooc děkuji za recept.
Moc rádo se stalo, Mirko! Ať se daří i nadále :-)