Low carb velikonoční beránek podle mého receptu je svěže citrónový, nadýchaný a díky batátu přirozeně sladký. Výborně chutná se zakysanou smetanou a ovocem. Řidší těsto krásně vyplní formu a výsledný beránek je bez bublin a prasklin. Prostě fešák. Tak ho pojďte vyzkoušet a toho batátu se nebojte. Těsto nejen lehce dosladí, beránek bude díky němu i vláčnější.
Suroviny
1 velký batát (300 g bez slupky)
špetka soli
200 ml vody
1 kelímek smetany ke šlehání (200 g)
4 vejce
kůra ze 2 bio citrónů
100 ml citrónové šťávy
2 lžičky vanilkového extraktu
volitelně přisladit*
400 g ořechové mouky**
1 lžička kypřícího prášku
2 lžičky jedlé sody
Postup
Předem si poduste se špetkou soli oloupaný a nadrobno nakrájený batát. Duste v malém kastrůlku se 2 deci vody do měkka a nechte redukovat opravdu všechnu tekutinu. Můj výsledek měl 270 g.
Zapněte troubu na 175° C.
Formu vymažte a pokud nemáte silikonovou, tak i vysypejte. Já silikonovou vymazala máslem.
K vychladlému batátu přidejte smetanu, 4 žloutky, citrónovou kůru, vanilkový extrakt a vše umixujte tyčovým mixérem dohladka. Přidejte citrónovou šťávu, znovu projeďte mixérem a můžete i lehce přisladit (třeba pár lžičkami medu), pokud jste sladké chuti příliš neodvykli.
Ve větší míse smíchejte jemnou ořechovou mouku (nebo jemně mleté ořechy) s kypřícím práškem a sodou.
Z bílků ušlehejte tuhý sníh.
Spojte mokré a suché ingredience. Pracujte rychle. Soda už začíná v kyselém prostředí pracovat.
Opatrně a po částech vmíchejte sníh.
Těsto přesuňte do formy a povrch uhlaďte stěrkou.
Pečte na 175° C asi hodinu, plus mínus autobus. Každá trouba peče jinak, takže kontrolujte stav pečení špejlí. Já do něj začala píchat po 45 minutách. Špejle musí z těsta vyjít suchá. Pokud na povrchu rychle hnědne, přikryjte ho alobalem, ať se nespálí.
Hotového beránka nechte chvíli chladnout ve formě, asi po 10 minutách ho opatrně vyklopte. Na formu položte tác a obraťte. Ze silikonu vyklouzne jako prd.
Vychladlého beránka můžete podávat třeba se zakysanou smetanou a čerstvým ovocem, či ovocným rozvarem.
Poznámky a tipy
* přisladit podle mě není nutné, stačí servírovat dle doporučení a bude to ok i pro ty, co sladí. Bude to jiné a fresh! Pokud ale víte, že jste jen cukr nahradili sladidly, tak si prostě přislaďte, jak jste zvyklí.
** na prvního beránka jsem použila kešu praženou mouku, byla ale trochu hruběji mletá a beránek méně vyběhnul. Chce to jemné mletí. Pokud si melete ořechy sami, jde to lépe z aktivovaných. Tedy předem namočených a následně zas usušených do křupava v sušičce nebo troubě. Kešu mouku jsem částečně nastavila jemnou mandlovou. Kešu jsou přirozeně sladší a mají neutrální chuť, takže citrón vynikne.
Mně ale ještě více chutnal druhý pokus. Použila jsem 300 g pražené lískooříškové mouky z webu www.zdraveorechy.cz a nastavila je opět jemnou mandlovou moukou. Beránek super vyběhne a krásně voní.
Lískooříšková mouka zas není dosladka a s tím je potřeba počítat. U nás to spravily 2 lžičky medu.
sodu jsem odměřovala, podle zkušeností je běžná kuchyňská lžička větší než ta odměrková... tak pozor, ať to se sodou nepřeženete. Beránek by vám mohl spadnout a více sody také může ovlivnit chuť těsta…
4 komentáře
Díky za recept, určitě vyzkouším! Myslíte, že bude fungovat, když smetanu ke šlehání nahradím tuhou částí koko-mléka? Díky!
Ahoj Pavlo! Já bych se toho nahrazení kokosovým mlékem nebála. Myslela jsem na to, že nemléčnou variantu by mělo jít udělat snadno. Dokonce bych ani nenahrazovala tuhou částí, tedy kokosovou smetanou. Nebála bych se použít prostě hustější mléko typu real thai nebo aroy-d. Ta kravská smetana taky není úplně hustá… : ) Ať se podaří!
Beránek je naprosto výborný!!! Dělala jsem ho z lískooříškové mouky a pro jistotu jsem tam dala pár lžiček medu, ale myslím si, že by to nebylo potřeba. Díky moc za recept :)
Jsem moc ráda, že beránek chutná! Hezké Velikonoce, Veroniko!