Pomalý hrnec RECEPTY a TIPY: Pomalý hrnec je malý zázrak. Vložíte do něj ingredience, zapnete ho a jdete si po svém. Když se vrátíte domů z práce, z procházky se psem, ze zahrádky nebo třeba z kina, servírujete hotovou večeři. To zní dobře, ne? Jídlo z pomalého hrnce můžete navíc připravovat bez přidaného tuku a díky vaření při nízké teplotě si suroviny zachovají více živin. V následujícím článku vám povím o pomalém hrnci víc, poradím s jeho výběrem a prozradím, jaké jídlo jsem uvařila v pomalém hrnci jako první.
Chceme vařit poctivě a ze základních surovin, jako naše babičky. Zároveň ale moderně a odlehčeně. Jenže tradiční způsob přípravy jídla si vyžádá mnohdy dost času a od sporáku bychom se nehnuli. Jídlo se musí míchat, podlévat a pečlivě sledovat, zda se nepřipaluje. A ta hora špinavého nádobí na konci. Jak tedy sladit přípravu zdravých a poctivých domácích jídel s chozením do práce a najít ještě dost času na svoje koníčky a rodinu? Pořiďte si pomalý hrnec a nechte ho pracovat za vás. Budete vařit sám, zdravě a chutně.
Kde se pomalý hrnec vzal a k čemu slouží?
Pomalý hrnec je elektrický spotřebič. Tvoří ho základna, vyjímatelná nádoba a poklička. Jídla se v něm připravují při nízké teplotě, pomalu a bez nutnosti neustálého dohledu. Jídlo se nepřipaluje, je šťavnaté a díky teplotě pod bodem varu si zachovává více minerálů a vitaminů.
Pomalý hrnec vynalezli v Americe, kde byl v roce 1940 také patentován. V 70. letech se tam pomalé vaření hodně rozšířilo a pomalý hrnec se stal běžnou součástí amerických domácností. Americké pracující hospodyňky si pomalý hrnec zamilovaly kvůli úspoře času a energie. Za hodinu spotřeboval stejně energie jako jedna žárovka.
V současnosti je pomalé vaření opět v kurzu. Lidé se stále více zajímají o zdravý způsob života, dbají na kvalitu a jídlo vnímají i z pohledu nutriční hodnoty.
Jak to funguje?
Vaření v pomalém hrnci je hračka. Stačí vám dobrý recept. Pár jich najdete u mě na blogu pod štítkem pomalý hrnec a recepty na pomalé vaření se objevují se i v e-kuchařce Zdravě, chutně & barevně. Pak jen vložíte všechny ingredience do hrnce, zvolíte stupeň a dobu vaření a jdete se věnovat něčemu jinému. Jídlo se vaří při teplotě pod bodem varu (90-95 °C), pomalu a po dlouhou dobu (běžně 4 až 8 hodin; vývary i déle). Většina pomalých hrnců na trhu je vybavena časovačem, takže po dokončení vaření se hrnec sám vypne nebo přepne na ohřev.
Výhody vaření v pomalém hrnci
- Vaříte zdravěji. Při vaření v pomalém hrnci se používá nižší teplota. Díky tomu zůstane ve výsledném pokrmu více vitamínů a minerálů. Také se obejdete bez oleje či jiných tuků. To se hodí, když chcete jídelníček odlehčit.
- Vaříte chutněji. Všechny chutě se při pomalém vaření dobře propojí a výsledek je i krásně šťavnatý.
- Je to snadné. Vařit v pomalém hrnci zvládne i začátečník. V závislosti na receptu se buď připravuje vše „v jednom hrnci“, anebo pak jen doplníte přílohu.
- Šetříte čas. Na vás je jen příprava surovin, pak už pomalý hrnec vaří za vás a vy se můžete v klidu věnovat jiným činnostem v domácnosti.
- Šetříte peníze. Pomalý hrnec je ideální pro přípravu levnějších druhů masa. Další úspora přichází díky levnějšímu provozu. Při dnešní ceně energií je úspornost pomalého hrnce opravdovou předností. Ve srovnání s elektrickou troubou nebo sporákem spotřebuje pomalý hrnec velmi málo elektřiny (příkon je v průměru kolem 220 W). Použití pomalého hrnce je tedy bezpochyby nejlevnější, přestože vaření v něm trvá déle. Na sporáku můžete spálit až desetinásobek energie na jediné varné zóně a o rozpalování trouby ani nemluvě*!
*V závislosti na typu hrnce, zdroji energie a aktuálních cenách elektřiny a plynu.
Pomalý hrnec – recepty a co vařit v pomalém hrnci
Pomalý hrnec se v kuchyni neztratí a u nás doma jede téměř nepřetržitě. Uvaříte v něm guláše (pár receptů šitých na pomalý hrnec mám v nové kuchařce), polévky, upečete tu nejšťavnatější sekanou, kachnu nebo kuře, co odpadává od kosti. Hrnec užijete i na škvaření sádla, přípravu ghí, a hlavně je ideální na tažení poctivých vývarů. Někdo peče v pomalém hrnci i buchtu nebo v něm připravuje povidla a marmelády. To mě ještě nezlákalo, ale až to vyzkouším, určitě vám dám vědět.
Do pomalého hrnce vybírejte prorostlejší a tužší maso. Šlachovité maso obsahuje více kolagenu a dlouhé, pomalé dušení, vaření nebo pečení mu prospívá. V pomalém hrnci dosáhnete těch nejlepších výsledků. Kolagen bude mít dostatek času se rozpustit a výsledné masíčko bude křehké a bude se na jazyku přímo rozplývat. Dále se hodí tučnější porce drůbežího, jehněčího a vepřového masa. Vepřové koleno nebo výpečky jsou z pomalého hrnce naprosto luxusní.
Ideální druhy masa do pomalého hrnce:
- hovězí krk, kližka, hrudí, plec, líčka, žebra
- prorostlé vepřové jako krkovice, koleno, plec, žebra a bůček
- jehněčí kolínka a krk
- kachna, husa, kuřecí a krůtí stehna
Naproti tomu extrémně libové maso a ryby byste měli použít v minutkové úpravě.
Ideální jídla z pomalého hrnce
- Guláše všeho druhu (v kuchařce najdete hovězí guláš s dýní a krůtí ragú s kořenovou zeleninou)
- Trhané maso (do kuchařky jsem vyladila výborné trhané maso v BBQ omáčce)
- Husté polévky a hlavně vývary (z poctivého vývaru snadno připravíte vydatné jídlo, kterému říkám obložený vývar a v kuchařce máte recept na skvělý asijský ramen)
- Španělské ptáčky, závitky z kuřecích stehen, rolády
- Kuřecí špalíčky, paličky, stehna, krůtí křídla i stehna
- Sekanou, kuličky z mletého masa se zeleninou (v kuchařce skvělé celerové kuličky i ta nejšťavnatější sekaná na zeleninové podušce)
- Plněné papriky, zelné a kapustové závitky
- Omáčky (koprová, svíčková, rajská, křenová…)
Výběr pomalého hrnce
Podle velikosti
Zásadním faktorem, který je třeba při výběru pomalého hrnce zohlednit, je jeho objem. Připravujete často jídla pro velkou rodinu? Pak si vyberte pomalý hrnec s objemem 6 litrů nebo větším. Bezdětný pár si vystačí s menším 3,5litrovým hrncem.
Podle materiálu
Dalším aspektem, který může ovlivnit vaše rozhodnutí, je materiál vnitřního hrnce. Má vliv na konečnou cenu výrobku a jeho využití. U pomalých hrnců se můžete setkat s keramickými nádobami, hrnci z teflonu, hliníku a kameniny. Zatímco kamenina, která lépe snáší vysoké teploty a dobře absorbuje teplo, je k dispozici v dražších verzích, keramické vnitřní hrnce jsou často cenově dostupnější. Teflon je extrémně nepřilnavý, ale je obvykle dražší a náchylnější k poškození. Vyvarujte se používání kovového náčiní. Teflonová vrstva by se mohla poškrábat a hrnec by ztratil svoje vlastnosti. Výhoda vnitřní nádoby z litého hliníku je v možnosti použití i na sporáku. Kamenina a keramika může jen do trouby.
S časovačem nebo bez?
Základní a nejlevnější typy pomalého hrnce jsou bez časovače. Já doporučuji trochu si připlatit a vybrat hrnec s funkcí časovače. Nastavíte, jak dlouho se má jídlo vařit a po uplynutí nastavené doby se hrnec sám přepne na ohřev.
Podle spotřeby
Příkon má vliv na spotřebu energie a neměl by se ignorovat. Začíná přibližně na 200 wattech a stoupá v závislosti na kapacitě pomalého hrnce a dalších funkcích.
Podle ceny
Pořízení pomalého hrnce vás nezruinuje. Jeho cena začíná zhruba na šesti stovkách. Za tu cenu ale dostanete jen malý, obyčejný hrnec. Pomalé hrnce, které stojí něco přes 2 000 Kč, už připraví jídlo pro větší rodinu a mají velmi užitečný časovač. Dražší modely mohou být v závislosti na materiálu hrnce použity na sporáku, a kromě displeje mají i opravdu velký objem.
Jaký pomalý hrnec používám já?
Pomalý hrnec jsem si pořídila v září 2017 a dodnes je to můj nejvěrnější pomocník. Vsadila jsem na značku Crockpot, chtěla jsem hodně velký, s displejem a časovačem. Mám tento model pomalého hrnce, který je stále v prodeji za necelých dva a půl tisíce korun. Nedám na něj dopustit, nádoba krásně vede teplo, suroviny není potřeba podlívat. Kdybych se měla rozhodnout znovu, koupím si stejný typ. Asi bych nešla do teflonového povrchu, bála bych se poškození nepřilnavé vrstvy a znehodnocení hrnce.
Jako první jsem v pomalém hrnci tenkrát připravila následující, velmi jednoduchý recept.
Krkovici jsem nechala v celku, dobře jsem ji osolila hrubě mletou mořskou solí a okořenila čerstvě mletým černým pepřem. Potřela jsem ji prolisovaným česnekem, hrubozrnnou hořčicí a pokladla lístky rozmarýnu. Krkovici jsem vložila doprostřed pomalého hrnce a kolem dokola rozmístila na kostky nakrájenou, vydlabanou dýni Hokkaido (včetně slupky; máslovou dýni oloupejte) a nahrubo nakrájené šalotky. Pomalý hrnec jsem nechala pracovat 8 hodin na první stupeň (low). Hotové maso jsem nechala ještě zezlátnout pod grilem (chvilku na 200 °C). Dýni a cibuli jsem rozmixovala s částí výpeku na jemné pyré. Pro jemnější výsledek můžete použít trochu výpeku a trochu smetany. Servírovala jsem maso nakrájené na plátky s pyré přelitým zbylým výpekem. Zdravé jídlo z jednoho hrnce při minimálním úsilí. Začalo mě to neskutečně bavit a tuším, že hned druhý den jsem založila na vývar. Vývar z pomalého hrnce je prostě nejlepší.Suroviny
Postup
Pár praktických tipů pro vaření v pomalém hrnci
1) Zásadní je správné uspořádání ingrediencí. Pamatujte, že ingredience se rychleji vaří na dně a u stěn pomalého hrnce. Nejprve vložte na dno a ke stěnám ingredience, které se vaří nejdéle. Pokud vaříte maso a zeleninu společně, dejte zeleninu do hrnce jako první a maso doprostřed, protože zelenina v pomalém hrnci obvykle déle měkne. Menší zelenina by měla být nahoře nad větší zeleninou.
2) Maso můžete připravovat vcelku. Abyste při přípravě guláše zajistili konzistentní vaření, nakrájejte maso na stejně velké kousky.
3) Při přípravě guláše není třeba předem restovat cibuli. Nakrájejte ji najemno a vložte ji do guláše spolu s masem. Maso stačí posypat paprikou a promíchat. Nemusíte ho „zatahovat“ na pánvi. Pokud máte ale nádobu vhodnou i pro použití na sporák, klidně můžete cibulku zpěnit a maso nechat zatáhnout. Já už to po zkušenostech nedělám, protože výsledek je nachlup stejný.
4) Hrnec nenaplňujte více než do tří čtvrtin; a naopak jej vždy naplňte alespoň do poloviny. Při použití příliš malého množství surovin by mohl vzniknout rozvařený, vysušený nebo dokonce připálený výsledek. Při přeplnění hrnce by se pokrm nemusel správně uvařit.
5) Suroviny si pustí šťávu a ta se díky nízké teplotě pod bodem varu neodpařuje; nic není potřeba podlévat. Pokud vaříte omáčku, budete potřebovat zhruba jen polovinu tekutin (vody, vývaru, smetany, vína…).
6) Do pomalého hrnce se hodí prorostlejší maso. Není třeba přidávat jiný tuk. Pokud budete péct buchtu nebo koláč, dno a stěny vnitřní nádoby vymažte.
7) Sůl a koření používejte obezřetně. Chuť i vůně jídel připravovaných v pomalém hrnci jsou intenzivnější.
Pomáhají vám moje low carb recepty, články a tipy?
Jejich vymýšlení a ladění mě baví. Pokud vás baví podle nich vařit a péct, můžete mi to dát najevo a pozvat mě na kafe.
Příspěvkem mi pomůžete udržet blog bez google reklam a dodáte mi chuť do tvorby nových receptů. Ono se to samo neudělá a kafe se při psaní článků docela hodí :)
Můžete mě také podpořit tak, že si koupíte mojí e-kuchařku s recepty na low carb cukroví nebo novinku se zdravými recepty Zdravě, chutně & barevně. Posunete mě tak blíže ke snu, vydat vlastní tištěnou kuchařku.
2 komentáře
Děkuji za článek, Kačko! Přemýšlela jsem, že si ho pořídím , ale bála jsem se, že to bude jen další velký „krám“. Už jich v kuchyni pár mám. Ty vývary mě ale tak moc lákají, že mu dám šanci :-) Děkuji za tipy a hezký den
Jíťo, já taky nechtěla další krám, co by překážel :-D Ale hrnec teda jede pořád. Pořád v něm něco je. Maso, guláš, pečínka, sekaná a v mezičase kosti na vývar, kosti z pečínky na vývar,… Je to hrozně pohodlný, jen to tam naházet, okořenit, promíchat a nazdar :-) Nechápu, že jsem mohla žít tak dlouho po selsku :-))) Za mě nejlepší investice. A přitom nijak závratná :-) Hezký den. Kačka